Kanal (Endodonti) Tedavisi
19 Eylül 2021

Kanal (Endodonti) Tedavisi

Endodonti, bir diğer adıyla kanal tedavisi olarak bilinmektedir. Dişin enfekte olması ya da önemli derecede çürümesi nedeniyle hastanın dişine endodonti tedavisi uygulanır. Dişin çekilmesine neden olan sorunların çoğunu ortadan kaldırır ve dişin kurtarılmasını sağlar. Diş için oldukça önemli tedavilerden biri olan endodonti, basit bir şekilde uygulanabilmektedir. Dişte enfeksiyon oluşmuş ve bu enfeksiyon pulpa tabakasına kadar inmişse, eskiden bu dişin kesinlikle çekilmesi gerekirdi. Çünkü bu dişin geri döndürülmesi imkansızdı. Fakat gelişen teknoloji ve tedavi yöntemleri ile birlikte bu dişin enfeksiyondan arındırılması ve tekrar eski haline dönmesi mümkün hale geldi.

Endodonti işlemi sırasında enfeksiyon kapan pulpanın ve sinirlerin alınması gerçekleştirilecektir. Endodonti sırasında dişin içinde bulunan enfeksiyon temizlenecek ve diş tekrar doldurulacağı için hasta dişini eski halindeki gibi kullanabilecektir.

Diş sinirleri yetişkin insanlarda sadece sıcak ve soğuk hissiyatını yaşattığı için kişinin herhangi bir kaybı olmayacaktır. Buna ek olarak diş kaybedilmek üzereyken kurtarıldığı için büyük bir yarar sağlayacaktır.