Diş Çekimi ve Cerrahisi
19 Eylül 2021

Diş Çekimi ve Cerrahisi

20 yaş dişlerinin çekilmesini gerektiren durumlar nelerdir?

  • 1-Çürük: 20 yaş dişleri konum olarak çok geride oldukları için ve genellikle düzgün doğrultuda süremedikleri için temizlik ve bakımları daha zor ve bu sebeple çürümeleri daha kolaydır. Bu dişler çürüdükten sonra ise çok geride olmalarından dolayı tedavileride zordur.ayrıca diğer dişlerden çok daha değişik olan kök kanalı yapıları sebebiyle kanal tedaviside çoğu durumda uygulanamamaktadır.Bu sebeplerden dolayı çürük sonucu oluşabilcek ağrı, abse ve ağız kokusu gibi durumları önlemek amacıyla çekimleri tercih edilmektedir.
  • 2-2.Büyük Azı Dişine Etkileri: 20 yaş dişleri genellikle düzgün pozisyonda süremedikleri için çevrelerindeki besin artıklarının birikimiyle veya yanındaki büyük azı dişine uyguladıkları basınçla komşu diştede madde kaybı ve çürüklere sebep olabilmektedirler.Bu şekilde zarar verebilme potansiyeline sahip 20 yaş dişlerininde çekilmeleri gerekmektedir.
  • 3-Perikoronitis: (çevre dişeti inflamasyonu) 20 yaş dişleri kısmen gömük kaldıkları durumlarda üstündeki dişetiyle arasında biriken bakterilerin yol açtığı bir enfeksiyon gelişebilir.Bu esnada yüzde şişme,ağız açmada zorluk,ağrı,ağız kokusu,lenf bezlerinde şişlik ve ateş gibi durumlar görülebilir.
  • 4-Dişlerde Çarpaşıklık: 20 yaş dişleri normal pozisyonda süremediklerinde, sürme esnasında dişlere uyguladığı basınç sebebiyle diğer dişlerdede hareketliliğe yol açabilir ve diş dizisinde çarpaşıklık gibi durumlara rastlanabilir.
  • 5-Ağrı: 20 yaş dişleri normal pozisyonlarında süremediklerinde yan dişlere uguladıkları basınçla ağrıya yol açabilmektedirler.
  • 6-Kist Oluşumu: 20 yaş dişleri tam olarak gömülü oldukları veya kısmen gömülü oldukları durumlarda bazı hastalarda kist oluşumuna sebep olabilmektedirler.Bu durum muayene esnasında hekiminizin çekeceği panoramik röntgenle teşhis edilebilmektedir.
  • 7-Yanak Isırma: çok sık rastlanılmasada 20 yaş dişleri genelde normal pozisyonda süremediklerinden hastalarda yanak ısırma ve mukozada yaralanma şikayetlerine sebep olabilmektedir.Böyle durumlarda da 20 yaş dişlerinin zaten normal fonksiyon görmediklerinden alınmaları uygundur.